Mozdonyvezető, vagy rendőr? – pályaorientációs nap a Désiben

Rendőrmotorra pattanhattak, tűzoltósisakot húzhattak, bilincset ragadhattak, busz- és mozdonyvezető szimulátort használhattak diákjaink az idei, szeptember negyedik hetében életre hívott pályaorientációs napon. Mivel intézményünk rendkívül fontosnak tartja, hogy az életkori sajátosságoknak megfelelő formában, minél előbb elkezdje tanulói pályaorientációját, így ezúttal is rendkívül tartalmas programdömping várta diákjainkat a tanítás nélküli munkanapon.

A MÁV – partnerintézményi kapcsolatokat kihasználva 6.,7. és 8. évfolyamos tanulóink már hajnalban gyülekeztek a szombathelyi vasútállomáson, ahonnan a fővárosnak vették az irányt. A Magyar Vasúttörténeti Parkban ugyanis ezen a napon tartott a MÁV-VOLÁN-csoport Pályaorientációs Nyílt napot, ahol a két közlekedési vállalat szakmacsoportjait mutatták be az érdeklődő fiataloknak. Tanulóink itt részletes információkat kaphattak a választható szakmákról, duális képzésekről, emellett nem csak a szakma képviselőivel ismerkedhettek meg, hanem sokféle interaktív programban, játékban is részt vehettek. A vállalatcsoport munkatársai számos szakmaszigeten különböző aktivitásokkal – buszvezető- és mozdonyszimulátor, IC+ bisztrókocsi, biztosítóberendezési modellépítés, pályadiagnosztikai berendezések – várták az érdeklődő diákokat. Tanulóink lelkesen járták a standokat, gyűjtötték menetlevelükbe a matricákat, melyeket aztán ajándékokra válhattak be a program végén. A belépésnél kapott kuponokkal pedig megkóstolhatták az Utasellátó miniburgerét, kipróbálhatták a hajtányozást és a kertivasutat is. A fővárosi programba a hazaindulás előtt még egy kis vásárlás is belefért a tartalmas nap végén.

Ötödikeseink a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Szombathelyi Tűzoltóparancsnokságát látogatták meg ezen a napon. A program során Borbás Tibor főtörzsőrmester és bajtársa részletesen bemutatta gyerekeknek a tűzoltóság, illetve katasztrófavédelem sokrétű feladatkörét, a mentés során használható járműveket és felszerelésüket. A gyerekek lehetőséget kaptak arra is, hogy minden tűzoltóautó belsejét is alaposan szemügyre vegyék.  Az előadás végén felpróbálhatták a teljes tűzoltófelszerelést, amit a hivatásos tűzoltók bevetések során viselnek.

A negyedikes kisdákokat a MÁV-székház várta. A tanulók itt a régi idők vasúti járműveivel, a forgalomirányítók munkaeszközeivel, munkakörülményeivel ismerkedhettek meg. Bepillantást nyertek a légópincébe, ahová veszély esetén vonulhattak a MÁV dolgozói, emellett kipróbálhatták a morze távírást is. A program végén kvízkérdések megválaszolásával adtak számot itt megszerzett tudásukról és vasútbiztonsági előadást hallgattak a negyedikesek.

Iskolánk legkisebbjei a rendőrség munkájával ismerkedtek a tanítás nélküli munkanapon. A Vas Vármegyei Rendőr-Főkapitányság ugyanis elfogadta felkérésünket a pályaorientációs napon való részvételre, így az iskola területén több állomáson, párhuzamosan tartották a bemutatókat. Ennek során a gyerekek kipróbálhattak a rendőrségen rendszeresített eszközöket, járműveket. A készenléti rendőrség bemutatta az általuk használt rendőrségi gépjárművet, ruházatot, C.P.E. védőfelszerelést. A tanulók felpróbálhatták a sisakot, a védőmellényt, a könyökvédőt, a lábvédőt, kézbe vehették a pajzsot és a tonfát. A kutyabemutató során imitáltak elfogást, megmutatták a kutyák tömegkezelési és engedelmességi feladatait.

A közlekedési motoros járőr bemutatta gyerekeknek a rendőrmotort, amelyre a tanulók fel is ülhettek, kipróbálhatták a megkülönböztető hang- és fényjelzést is.

A közlekedésrendészeti osztályról egy drónkezelő járőr a rendőrség által használatos drón működésével kápráztatta el diákjainkat. Mindezt monitoron is nyomon követhették 1-3. osztályos tanulóink. Az itt készült felvételeket a szakemberek örömmel adták át iskolánknak.

Emellett teszteket oldhattak meg, a részegszemüveg használatával akadálypályát teljesíthettek, közlekedési táblákat ábrázoló puzzle-t rakhattak ki a kisdiákjaink. Az akadálypályát teljesítő tanulóknak még ajándékkal is kedveskedtek a rendőrök.

A csapatszolgálati egység rendőrei is bemutatták a tanulóknak azokat az eszközöket, amelyeket szolgálatteljesítésük során használhatnak. Így a legkisebb désisek kipróbálhatták a bilincselést, felvehették a láthatósági mellényt, kezükbe vehették a tonfát és használat közben megismerhették a kézi fémkereső eszközt is.

A bűnmegelőzési osztályról érkezett rendőr a tanulóknak a social mediával kapcsolatban tartott előadást és fogalmazott meg különböző intelmeket, szabályokat, amelyekkel az adatok védelmét lehet biztosítani. A teljeskörű tájékoztató és a játékos bemutatók sora elvarázsolta tanulóinkat.

A profi előadóknak és partnerintézményeinknek köszönhetően minden évfolyamunk sok-sok élménnyel és tapasztalattal gazdagodva tért haza. Iskolánk szakmai munkájában pedig ismét érvényesült az a fontos stratégiai célkitűzés, miszerint a felnőtt életre, továbbtanulásra, életpálya tervezésre való felkészítést az önismeret és az egyes kompetenciák fejlesztésével, a tanulási utak és a pályaismeret átadásával minél kisebb életkorban megkezdjük.  

GALÉRIA

You may also like...